Processing math: 10%

Job

The voltage across a load is v(t) = 50cos(ωt - 20°) V and the current through the element in the direction of the voltage drop is i(t) = 2cos(ωt + 70° A.  Find the (a) real, reactive and apparent appa powers (b) power factor (c) load impedance (d) type of load. 

Created: 3 weeks ago | Updated: 3 weeks ago
Updated: 3 weeks ago

(a) Real Power, P=vrmsirmscos θv-θi=502×22cos-20°-70°=0W

Reactive Power, Q=vrmsirmssin(θv-θi)=502×22sin -20°-70 =-50VAR

Apparent Power, S=vrmsirms=502×22=50VA

(b) Power factor, pf=cos(θv-θi)=cos{(-20°)-70°}=cos(-90°)=0

(c) Impedance, Z=VmImθv-θi=50220°-70=25-90°=-j25Ω

(d) As the reactive power is negative (Q = - 50VAR) and the impedance has a negative imaginary part (- j25) the load is purely capacitive (the current leads the voltage by 90° .

3 weeks ago

ইলেকট্রিক্যাল এন্ড ইলেকট্রনিক্স ইঞ্জিনিয়ারিং (EEE)

Please, contribute to add content.
Content
Promotion