or
Don't have an account? Register
A generating station has a connected load of 50 MW and a maximum demand of 30 MW; the units generated being 60 × 106 per annum. Calculate (i) the demand factor and (ii) load factor.
(i) Demand factor = Maximum
(ii) Average Load = Units generated in one year Hours in a year = 60 x 106(365 x 24) =6849.315 kW ≈ 6.849315 MW
∴ Load factor = Average Load Maximum Load =6.849315 30 ≈0.2283 = 22.83% Ans
Find currents I and I1 in the following circuit.
Determine the Thevenin's equivalent circuit at terminal X-Y of the following circuit.
If the switch in the following circuit opens at t = 0, find v(t) for t≥ 0 and the initial energy stored in the capacitor.
Show that a series RL circuit is a low pass filter if the output is taken across the resistor. Calculate the cut-off frequency (fc) if L = 2 mH and R = 10 kΩ.
Compute the average and effective values of the square voltage wave shown in the following figure.