সরবরাহ ভোল্টেজ, V = 12V
কারেন্ট, I = 0.8A
গতিবেগ, N = 3600rpm
দক্ষতা, = 80% = 0.8
মোটরের ইনপুট পাওয়ার (Pin):
আমরা জানি, ডিসি মোটরের ক্ষেত্রে বৈদ্যুতিক ইনপুট পাওয়ার,
মোটরের আউটপুট মেকানিক্যাল পাওয়ার (Pout):
দক্ষতার সূত্র থেকে আমরা জানি,
∴
মোটরের কৌণিক বেগ (): যেহেতু গতিবেগ আরপিএম (rpm)-এ দেওয়া আছে, তাই একে রেডিয়ান পার সেকেন্ড (rad/s)-এ রূপান্তর করতে হবে:
= 376.99 rad/s
মোটরের টর্ক (Torque, T): মেকানিক্যাল পাওয়ার এবং টর্কের মধ্যকার সম্পর্কটি হলো
Related Question
View AllMaximum Power Transfer Theorem :
In electrical engineering, the maximum power transfer theorem states that, to obtain maximum external power from a power source with internal resistance, the resistance of the load must equal the resistance of the source as viewed from its output terminals.
Let Impedance of,
Xc near the terminal X is Z1=-j10
10 ohm resistance, Z2=10
3 ohm resistance, Z3=3
XL, Z4 =j14
Xc near to source, Z5=-j10
Now,
Zth=[Z5 || (Z3 +Z4) ] + Z2 +Z1
= [ -j10 || (3+j4)] + 100- j10
= 112 - j36
For t<0, the switch is closed.
Capacitor acts as open to DC.
Voltage across the capacitor,
v(0-)= {(12||4)×V}÷{(12||4)+6} = 8VFor t=0, the switch is opened,Voltage across the Capacitor cannot change instantaneously,So, v(0-)= v(0) = 8VAt t>0, The capacitor is discharging.Rth = (12||4) = 3 ohmC= 1/6 FTime constant, Π = Rth×C = 0.5 So, v(t) = v(0)e-t/Π = 8e-t/0.5 =8e-2t V (Ans.)
The initial energy stored in the Capacitor,
W=(1/2)CVo2
= 0.5×0.167×82
= 5.333J (Ans)
১ ক্লিকে প্রশ্ন, শীট, সাজেশন ও
অনলাইন পরীক্ষা তৈরির সফটওয়্যার!
শুধু প্রশ্ন সিলেক্ট করুন — প্রশ্নপত্র অটোমেটিক তৈরি!