Given, 350 kVA, 200/400 V, %R = 1.2%, %X = 5.7%, Core loss = 3.2 kW, pf = 0.9 lag
Voltage Regulation, VR% ≈ Rcos + Xsin
= 1.2% 0.9 +5.7% 0.435 ≈ 0.0108 +0.0248 = 0.0356
VR ≈ 3.56%
Efficiency at 75% load,
PFL loss = 0.012 350 kVA = 4.2 kW
Pcu =
Pout =
η =
=
Related Question
View AllMaximum Power Transfer Theorem :
In electrical engineering, the maximum power transfer theorem states that, to obtain maximum external power from a power source with internal resistance, the resistance of the load must equal the resistance of the source as viewed from its output terminals.
Let Impedance of,
Xc near the terminal X is Z1=-j10
10 ohm resistance, Z2=10
3 ohm resistance, Z3=3
XL, Z4 =j14
Xc near to source, Z5=-j10
Now,
Zth=[Z5 || (Z3 +Z4) ] + Z2 +Z1
= [ -j10 || (3+j4)] + 100- j10
= 112 - j36
For t<0, the switch is closed.
Capacitor acts as open to DC.
Voltage across the capacitor,
v(0-)= {(12||4)×V}÷{(12||4)+6} = 8VFor t=0, the switch is opened,Voltage across the Capacitor cannot change instantaneously,So, v(0-)= v(0) = 8VAt t>0, The capacitor is discharging.Rth = (12||4) = 3 ohmC= 1/6 FTime constant, Π = Rth×C = 0.5 So, v(t) = v(0)e-t/Π = 8e-t/0.5 =8e-2t V (Ans.)
The initial energy stored in the Capacitor,
W=(1/2)CVo2
= 0.5×0.167×82
= 5.333J (Ans)
১ ক্লিকে প্রশ্ন, শীট, সাজেশন ও
অনলাইন পরীক্ষা তৈরির সফটওয়্যার!
শুধু প্রশ্ন সিলেক্ট করুন — প্রশ্নপত্র অটোমেটিক তৈরি!