A man travels 22 miles in a motorcycle. If the diameter of the wheel is 2 ft then how many times has the wheel has rotated?
A man travels 22 miles in a motorcycle. If the diameter of the wheel is 2 ft then how many times has the wheel has rotated?
-
ক
4620
-
খ
9240
-
গ
18480
-
ঘ
5560
circumference = π × diameter
In this case, the diameter of the wheel is 2 feet, so the circumference of the wheel is:
circumference = π × 2 = 6.28 feet
To find out how many times the wheel has rotated, we need to divide the distance traveled by the circumference of the wheel:
number of rotations = distance traveled / circumference of the wheel
Since the distance traveled is given as 22 miles, we need to convert it to feet:
22 miles = 22 x 5280 feet (1 mile = 5280 feet) = 116,160 feet
Now we can substitute the values in the formula:
number of rotations = 116160 / 6.28 = 18,487.58 (rounded to two decimal places)
Therefore, the wheel has rotated approximately 18,487.58 times.
Related Question
View All-
ক
2000
-
খ
10000
-
গ
70000
-
ঘ
100000
-
ক
৭৫.৪
-
খ
৩৫.৫
-
গ
৭৪.৫
-
ঘ
৩৭.৭
-
ক
৪৪ সে.মি.
-
খ
৪৯ সে.মি.
-
গ
১৪ সে.মি.
-
ঘ
৫৩ সে.মি.
-
ক
-
খ
-
গ
-
ঘ
-
ক
-
খ
-
গ
-
ঘ
-
ক
14
-
খ
21
-
গ
22
-
ঘ
27
১ ক্লিকে প্রশ্ন, শীট, সাজেশন ও
অনলাইন পরীক্ষা তৈরির সফটওয়্যার!
শুধু প্রশ্ন সিলেক্ট করুন — প্রশ্নপত্র অটোমেটিক তৈরি!
Related Question
Question Analytics
মোট উত্তরদাতা
জন
